Vishay/Dale CMF5538K300DHEB
CMF5538K300DHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538K300DHEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 38.3K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538K300DHEB.pdf
Availability of CMF5538K300DHEB
QUANTITY
CMF5538K300DHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538K300DHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5538K300DHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538K300DHEB
Related LinksCMF5538, CMF5538K300DHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538K300DHEB Details Description
Related parts for CMF5538K300DHEB
CONN RECEPT 10POS 18AWG MTA156 datasheet.pdf
RES SMD 4.64K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 6.8K OHM 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP MICA 1300PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf