Vishay/Dale CMF5538R300FKBF
CMF5538R300FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5538R300FKBF
Brief Description
RES 38.3 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5538R300FKBF.pdf
Availability of CMF5538R300FKBF
QUANTITY
CMF5538R300FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5538R300FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5538R300FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5538R300FKBF
Related LinksCMF5538, CMF5538R300FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5538R300FKBF Details Description
Related parts for CMF5538R300FKBF
CAP CER 470PF 3.15KV RADIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 43VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST DUAL 20SOIC datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 1.25A 32VAC 63VDC datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 2.5VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MT W/SCKT datasheet.pdf
ADAPTER 8-MSOP TO 8-DIP datasheet.pdf
PREMO-FLEX LGT 30 TYPED 10POS datasheet.pdf