Vishay/Dale CMF55390K00FKEA
CMF55390K00FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF55390K00FKEA
Brief Description
RES 390K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55390K00FKEA.pdf
Availability of CMF55390K00FKEA
QUANTITY
CMF55390K00FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55390K00FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF55390K00FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)390k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55390K00FKEA
Related LinksCMF5539, CMF55390K00FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55390K00FKEA Details Description
Related parts for CMF55390K00FKEA
IC MPU MPC8XX 80MHZ 256BGA datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR PRES 5PSI GAUG 3.3V SIP datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 22POS datasheet.pdf
RES 6.19K OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 68 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
CONN SOCKET PGA 97POS GOLD datasheet.pdf
INSERT RJ45 JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
FIXED IND 0.3NH 1A 100 MOHM SMD datasheet.pdf