Vishay/Dale CMF5539K200FHEK
CMF5539K200FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5539K200FHEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5539K200FHEK.pdf
Availability of CMF5539K200FHEK
QUANTITY
CMF5539K200FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5539K200FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5539K200FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5539K200FHEK
Related LinksCMF5539, CMF5539K200FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5539K200FHEK Details Description
Related parts for CMF5539K200FHEK
TRIMMER 5K OHM 0.15W TH datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG TRPL 28PLCC datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 95A ATPAK datasheet.pdf
INSERT FFA.0S.116. FOR 1LV datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
MINIFIT HCS VT HDR DR V-2 24CKT datasheet.pdf
IC SRAM 4M 512X8 36-SOJ datasheet.pdf
CAP CER 5.7PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf
IMAGE SENSOR CCD 2.1MP 64CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 0.068UF 10% 310VAC AXIA datasheet.pdf