Vishay/Dale CMF5539R000FHEK
CMF5539R000FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5539R000FHEK
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5539R000FHEK.pdf
Availability of CMF5539R000FHEK
QUANTITY
CMF5539R000FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5539R000FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5539R000FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)39
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5539R000FHEK
Related LinksCMF5539, CMF5539R000FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5539R000FHEK Details Description
Related parts for CMF5539R000FHEK
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 0804 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 2.1K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 20A 250V datasheet.pdf
RND SPACER 0.047" NYLON 11.18MM datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 1A 170 MOHM TH datasheet.pdf
Connector Socket 24 Position 0.050" (1.27mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 6.2M OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 1250VDC AXIA datasheet.pdf