Vishay/Dale CMF5539R000JKEA
CMF5539R000JKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5539R000JKEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 39 OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF5539R000JKEA.pdf
Availability of CMF5539R000JKEA
QUANTITY
CMF5539R000JKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5539R000JKEA
Internal Part NumberEIS-CMF5539R000JKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)39
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5539R000JKEA
Related LinksCMF5539, CMF5539R000JKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5539R000JKEA Details Description
Related parts for CMF5539R000JKEA
CONN HDR BRKWAY .100 40POS VERT datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 680NH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
DC/DC CONVERT 24V 6A datasheet.pdf
EMITTER UV 405NM 500MA WFDFN datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES SMD 2 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP CER 22PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
FOOTSWITCH ASSEMBLY datasheet.pdf
IC FLASH 8MBIT 80MHZ 8SOIC datasheet.pdf