Vishay/Dale CMF553K0100BEEA
CMF553K0100BEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100BEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100BEEA.pdf
Availability of CMF553K0100BEEA
QUANTITY
CMF553K0100BEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100BEEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100BEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100BEEA
Related LinksCMF553K, CMF553K0100BEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100BEEA Details Description
Related parts for CMF553K0100BEEA
SCR 4A 200UA 600V TO-220AB datasheet.pdf
CARDEDGE 20POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
BERGSTIK II DR STRAIGHT RET datasheet.pdf
RES 150 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC 0.3M datasheet.pdf
RES 34.8 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 100KHZ 8SOIC datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 10W DO213AA datasheet.pdf