Vishay/Dale CMF553K0100DHR6
CMF553K0100DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100DHR6.pdf
Availability of CMF553K0100DHR6
QUANTITY
CMF553K0100DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100DHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K0100DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100DHR6 Details Description
Related parts for CMF553K0100DHR6
TERM BLOCK HDR 15POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
CAP CER 4.3PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
OSC XO 49.152MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 54V 600W datasheet.pdf
RES 2.49K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS SKT datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 7.5VC SOD882 datasheet.pdf
SAFETY MAT 300X300MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 200W datasheet.pdf