Vishay/Dale CMF553K0100DHR6
CMF553K0100DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100DHR6
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100DHR6.pdf
Availability of CMF553K0100DHR6
QUANTITY
CMF553K0100DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100DHR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100DHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K0100DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100DHR6 Details Description
Related parts for CMF553K0100DHR6
IC PROGRAM 4.700V RESET SOT23-5 datasheet.pdf
IC TRANSCVR BIDIR 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
Crystal 12.2880MHz 50ppm 8pF 80 Ohm -10°C - 70°C Surface Mount 2-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R 0508 datasheet.pdf
RES 27.4 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M8 NYLON 71MM datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS T/H datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 62 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf