Vishay/Dale CMF553K0100FKBF
CMF553K0100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0100FKBF
Brief Description
RES 3.01K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0100FKBF.pdf
Availability of CMF553K0100FKBF
QUANTITY
CMF553K0100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K0100FKBF
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0100FKBF
Related LinksCMF553K, CMF553K0100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0100FKBF Details Description
Related parts for CMF553K0100FKBF
IC OPAMP GP 1MHZ TO99-8 datasheet.pdf
RES MO 1/2W 130 OHM 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC OCXO 40.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS R/A 7.62MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 50W datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX .5MM 44POS .3M datasheet.pdf
RES SMD 2.15 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
RES 5K OHM 20W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD .156" 43POS THRUHL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.394" (10.00mm) datasheet.pdf