Vishay/Dale CMF553K0900BHR6
CMF553K0900BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0900BHR6
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0900BHR6.pdf
Availability of CMF553K0900BHR6
QUANTITY
CMF553K0900BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0900BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K0900BHR6
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0900BHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K0900BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0900BHR6 Details Description
Related parts for CMF553K0900BHR6
IC GATE XOR 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
RES 9K OHM 8W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT .250 TIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 630V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN BNC PLUG STR 75 OHM CRIMP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
BEND RELIEF 3.0MM GRAY datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
2.4GHZ CERAMIC CHIP ANTENNA datasheet.pdf