Vishay/Dale CMF553K0900FKRE
CMF553K0900FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K0900FKRE
Brief Description
RES 3.09K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K0900FKRE.pdf
Availability of CMF553K0900FKRE
QUANTITY
CMF553K0900FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K0900FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF553K0900FKRE
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.09k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K0900FKRE
Related LinksCMF553K, CMF553K0900FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K0900FKRE Details Description
Related parts for CMF553K0900FKRE
XFRMR LAMINATED 3.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
MODULE PWR ENT DL FUSE FILTER 3A datasheet.pdf
CONN PCI EXPRESS 164POS VERT PCB datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 8A 48V datasheet.pdf
CONN ADAPT BNC PLUG TO UHF MJACK datasheet.pdf
RES 820 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 2KW datasheet.pdf
ROUND SPACER 0.047" NYLON 6.48MM datasheet.pdf
RES 4.32 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
METRAL HDR 4RX4M STR STB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf