Vishay/Dale CMF553K1200DHR6
CMF553K1200DHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K1200DHR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.12K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K1200DHR6.pdf
Availability of CMF553K1200DHR6
QUANTITY
CMF553K1200DHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K1200DHR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K1200DHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.12k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K1200DHR6
Related LinksCMF553K, CMF553K1200DHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K1200DHR6 Details Description
Related parts for CMF553K1200DHR6
CONN HEADER PA 10POS TOP 2MM TIN datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1808 datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF 4-20MA datasheet.pdf
IC DAC NANO 12BIT 8-MSOP datasheet.pdf
CAP CER 22PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 14K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONTROL PROCESS 85-250V PANEL MT datasheet.pdf
IC TRANSCEIVER RS485/RS422 8SO datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 23POS JAM NUT PIN datasheet.pdf