Vishay/Dale CMF553K1600BER6
CMF553K1600BER6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K1600BER6
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K1600BER6.pdf
Availability of CMF553K1600BER6
QUANTITY
CMF553K1600BER6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K1600BER6
Internal Part NumberEIS-CMF553K1600BER6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K1600BER6
Related LinksCMF553K, CMF553K1600BER6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K1600BER6 Details Description
Related parts for CMF553K1600BER6
FUSE BOARD MOUNT 2.5A 32VDC 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
SENSOR 75PSI 9/16-18 UNF 1-5V datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.47UF 50V X7R 2225 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.374" (9.50mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPST 10A 250V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 64POS .050 THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf