Vishay/Dale CMF553K1600BERE
CMF553K1600BERE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K1600BERE
Brief Description
RES 3.16K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K1600BERE.pdf
Availability of CMF553K1600BERE
QUANTITY
CMF553K1600BERE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K1600BERE
Internal Part NumberEIS-CMF553K1600BERE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K1600BERE
Related LinksCMF553K, CMF553K1600BERE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K1600BERE Details Description
Related parts for CMF553K1600BERE
CAP FILM 0.022UF 5% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8SOIC datasheet.pdf
PHOTORELAY MOSFET 40MA 4-SOP datasheet.pdf
TOOL DIE SET FOR 6.3MM FF datasheet.pdf
TVS DIODE 6.4VWM 11.3VC SMA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 26.7 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 4PDT 3A 24V datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
CONN SSL SOCKET 3POS 3MM SOLDER datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V TO247-3 datasheet.pdf