Vishay/Dale CMF553K4000FKEA
CMF553K4000FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K4000FKEA
Brief Description
RES 3.4K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K4000FKEA.pdf
Availability of CMF553K4000FKEA
QUANTITY
CMF553K4000FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K4000FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K4000FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K4000FKEA
Related LinksCMF553K, CMF553K4000FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K4000FKEA Details Description
Related parts for CMF553K4000FKEA
BATT PK 3.0V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 12K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4PLCC SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 6POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS INLINE PIN datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf