Hirose Electric Co Ltd DF9A-17S-1V(20)
DF9A-17S-1V(20) picture photo
Mfg. Part Number
DF9A-17S-1V(20)
Manufacturer
Product Category
Rectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
Brief Description
CONN RECEPT 17POS 1MM SMD TIN
Datasheet Download
DF9A-17S-1V(20).pdf
Availability of DF9A-17S-1V(20)
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
DF9A-17S-1V(20) Order Process
Ship out your order
Specifications of DF9A-17S-1V(20)
Internal Part NumberEIS-DF9A-17S-1V(20)
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package39
Category Connectors, Interconnects
FamilyRectangular - Board to Board Connectors - Arrays, Edge Type, Mezzanine
SeriesDF9
PackagingTube
Connector TypeReceptacle, Outer Shroud Contacts
Number of Positions17
Pitch0.039" (1.00mm)
Number of Rows2
Mounting TypeSurface Mount
FeaturesBoard Guide
Contact FinishTin
Contact Finish Thickness-
Mated Stacking Heights4.3mm
Height Above Board0.130" (3.30mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)DF9A-17S-1V(20)
Related LinksDF9A-17, DF9A-17S-1V(20) Datasheet, Hirose Electric Co Ltd Distributor
DF9A-17S-1V(20) Details Description
Related parts for DF9A-17S-1V(20)
RES SMD 6.34M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS R/A 2MM GOLD datasheet.pdf
ANT EMB NANO 802.11BG IPEX datasheet.pdf
RES 350 OHM 0.6W 1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ARRAY SBR 45V 10A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 66POS datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 250VDC 0.56UF RADIAL datasheet.pdf