Integrated Device Technology (IDT) 7005L35J
7005L35J picture photo
Mfg. Part Number
7005L35J
Manufacturer
Product Category
Memory
Brief Description
IC SRAM 64KBIT 35NS 68PLCC
Datasheet Download
7005L35J.pdf
Availability of 7005L35J
QUANTITY
7005L35J Order Process
Ship out your order
Specifications of 7005L35J
Internal Part NumberEIS-7005L35J
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)3 (168 Hours)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package18
Category Integrated Circuits (ICs)
FamilyMemory
Series-
PackagingTube
Format - MemoryRAM
Memory TypeSRAM - Dual Port, Asynchronous
Memory Size64K (8K x 8)
Speed35ns
InterfaceParallel
Voltage - Supply4.5 V ~ 5.5 V
Operating Temperature0°C ~ 70°C
Package / Case68-LCC (J-Lead)
Supplier Device Package68-PLCC (24x24)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)7005L35J
Related Links7005, 7005L35J Datasheet, Integrated Device Technology (IDT) Distributor
7005L35J Details Description
Related parts for 7005L35J
TOOL CRIMP LOCATOR datasheet.pdf
CAP CER 1UF 35V X7R 0805 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 5.08MM datasheet.pdf
IC ARM9 MCU USB OTG 180TFBGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 49.5W datasheet.pdf
SWITCH THUMBWHEEL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 2.5V 4-USP datasheet.pdf
CONN RCPT SAS VERT datasheet.pdf
MOD IR RCVR 38KHZ TOP VIEW datasheet.pdf