Vishay/Dale CMF553K4800FKEB70
CMF553K4800FKEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K4800FKEB70
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K4800FKEB70.pdf
Availability of CMF553K4800FKEB70
QUANTITY
CMF553K4800FKEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K4800FKEB70
Internal Part NumberEIS-CMF553K4800FKEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K4800FKEB70
Related LinksCMF553K4, CMF553K4800FKEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K4800FKEB70 Details Description
Related parts for CMF553K4800FKEB70
CAP TANT 6.8UF 35V 10% RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR 15A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
IC RESET WATCHDOG TIMER 8MSOP datasheet.pdf
RES 32.4K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Socket 4 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP MICA 390PF 5% 500V RADIAL datasheet.pdf