Vishay/Dale CMF553K4800FKRE
CMF553K4800FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K4800FKRE
Brief Description
RES 3.48K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K4800FKRE.pdf
Availability of CMF553K4800FKRE
QUANTITY
CMF553K4800FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K4800FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF553K4800FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.48k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K4800FKRE
Related LinksCMF553K, CMF553K4800FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K4800FKRE Details Description
Related parts for CMF553K4800FKRE
MOSFET N-CH 55V 51A TO-262 datasheet.pdf
BANDING HEAD 304 STAINLESS STEEL datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 1KB FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
CAP CER 10PF 150V 0606 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 4POS STR 3.5MM datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 5.9A 18.5 MOHM datasheet.pdf
SENS INDUCT PROX 3W PNP NC M12 datasheet.pdf
XCEDE HD 2W RGHT 4PVH 8C WK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 32POS JAM NUT SKT datasheet.pdf