Vishay/Dale CMF553K6500FEEA
CMF553K6500FEEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K6500FEEA
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.65K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K6500FEEA.pdf
Availability of CMF553K6500FEEA
QUANTITY
CMF553K6500FEEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K6500FEEA
Internal Part NumberEIS-CMF553K6500FEEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.65k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K6500FEEA
Related LinksCMF553K, CMF553K6500FEEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K6500FEEA Details Description
Related parts for CMF553K6500FEEA
REG ISR 6A 3.3/5VIN ADJ VRT12SIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CON PWR JCK 2.0 X 6.0MM W/SHLD datasheet.pdf
CONN FMALE M12 3POS STR 5M CABLE datasheet.pdf
IC DAC 12BITS SER 16SSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 8 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RES 29.4K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 35 Position 0.070" (1.78mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IDC SOCKET 2.54MM 8 CONTACTS datasheet.pdf
IC PCIE SW 64LANE 16PORT 1156BGA datasheet.pdf
CAP 2.2 UF 20% 50 V datasheet.pdf