Yageo NCR-50KR-52-56R
NCR-50KR-52-56R picture photo
Mfg. Part Number
NCR-50KR-52-56R
Brief Description
RES 56 OHM 1/2W 10% AXIAL
Datasheet Download
NCR-50KR-52-56R.pdf
Availability of NCR-50KR-52-56R
QUANTITY
NCR-50KR-52-56R Order Process
Ship out your order
Specifications of NCR-50KR-52-56R
Internal Part NumberEIS-NCR-50KR-52-56R
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)56
Tolerance±10%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
Temperature Coefficient0/ -500ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.130" Dia x 0.354" L (3.30mm x 9.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)NCR-50KR-52-56R
Related LinksNCR-50K, NCR-50KR-52-56R Datasheet, Yageo Distributor
NCR-50KR-52-56R Details Description
Related parts for NCR-50KR-52-56R
CONN EDGECARD 40POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS IDC 22AWG .156 datasheet.pdf
TVS DIODE 214VWM 344VC DO201AE datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 5POS datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 55POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 55POS PIN datasheet.pdf
CONN RCPT 9POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
HIGH POWER PFC CONTROLLER datasheet.pdf
MOD TXRX 15XXNM 45CH DWDM SFP datasheet.pdf
CONN HDR 0.5MM 40POS RA SMD datasheet.pdf