Vishay/Dale CMF553K7400BEEB70
CMF553K7400BEEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400BEEB70
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400BEEB70.pdf
Availability of CMF553K7400BEEB70
QUANTITY
CMF553K7400BEEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400BEEB70
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400BEEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400BEEB70
Related LinksCMF553K7, CMF553K7400BEEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400BEEB70 Details Description
Related parts for CMF553K7400BEEB70
IC DAC 10BIT QUAD 4.096V 10MSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
EMI FILTER 500VAC 30A SCREW TERM datasheet.pdf
FILTER BANDPASS W-LAN BLUETOOTH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 100W datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 150MW 0603 datasheet.pdf
CABLE 4COND 4AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 6.99"LX4.99"W datasheet.pdf
RES SMD 0.56 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 35UF 5% 275VAC datasheet.pdf