Vishay/Dale CMF553K7400BEEK
CMF553K7400BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K7400BEEK
Brief Description
RES 3.74K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K7400BEEK.pdf
Availability of CMF553K7400BEEK
QUANTITY
CMF553K7400BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K7400BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF553K7400BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K7400BEEK
Related LinksCMF553K, CMF553K7400BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K7400BEEK Details Description
Related parts for CMF553K7400BEEK
CONN EDGECARD 20POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 2GHZ 8HSOP datasheet.pdf
CAP CER 560PF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 200W datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 28V 500MW SOD123 datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPST-NO 10A 120V datasheet.pdf