Vishay/Dale CMF553K8800BHBF
CMF553K8800BHBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K8800BHBF
Brief Description
RES 3.88K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K8800BHBF.pdf
Availability of CMF553K8800BHBF
QUANTITY
CMF553K8800BHBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K8800BHBF
Internal Part NumberEIS-CMF553K8800BHBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.88k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K8800BHBF
Related LinksCMF553K, CMF553K8800BHBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K8800BHBF Details Description
Related parts for CMF553K8800BHBF
LED 7SEG DISP .30" RED CC BLACK datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
RES 20.0 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
RES 1.23K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 95.3 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
DSUB 21C1 M PCB 75OHM G T datasheet.pdf