Vishay/Dale CMF553K9000JKR6
CMF553K9000JKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K9000JKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.9K OHM 1/2W 5% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K9000JKR6.pdf
Availability of CMF553K9000JKR6
QUANTITY
CMF553K9000JKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K9000JKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553K9000JKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.9k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K9000JKR6
Related LinksCMF553K, CMF553K9000JKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K9000JKR6 Details Description
Related parts for CMF553K9000JKR6
MOSFET P-CH 30V 2A MICRO8 datasheet.pdf
RES SMD 4.3K OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 WW datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 64KB FLASH 64QFN datasheet.pdf
VARISTOR 504V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 24 OHM 0302 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS .156" datasheet.pdf