Vishay/Dale CMF553K9750FLRE
CMF553K9750FLRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553K9750FLRE
Brief Description
RES 3.975K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553K9750FLRE.pdf
Availability of CMF553K9750FLRE
QUANTITY
CMF553K9750FLRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553K9750FLRE
Internal Part NumberEIS-CMF553K9750FLRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.975k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±150ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553K9750FLRE
Related LinksCMF553K, CMF553K9750FLRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553K9750FLRE Details Description
Related parts for CMF553K9750FLRE
BATT PK 9.0V AA SIZE CARBON ZINC datasheet.pdf
TRANS NPN 60V 6A TO-220 datasheet.pdf
RES SMD 1.8M OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
BOARD LEVEL HEAT SINK datasheet.pdf
IC FPGA 556 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 10A TO220AC datasheet.pdf
RES 931K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X5R 0402 datasheet.pdf
DIODE ZENER 150V 5W SMBJ datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf