Vishay/Dale CMF553M0100FKBF
CMF553M0100FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M0100FKBF
Brief Description
RES 3.01M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M0100FKBF.pdf
Availability of CMF553M0100FKBF
QUANTITY
CMF553M0100FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M0100FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF553M0100FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)3.01M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M0100FKBF
Related LinksCMF553M, CMF553M0100FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M0100FKBF Details Description
Related parts for CMF553M0100FKBF
CAP CER 8200PF 25V X7R 0402 datasheet.pdf
SENSOR 200PSI M10-1.0 6G 1-5V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 10A D2PAK datasheet.pdf
IC ADC 14BIT 6CH 250KSPS 64LQFP datasheet.pdf
RES SMD 316K OHM 1% 1/3W 0805 datasheet.pdf
RES 324 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 12POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 390UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
IC FPGA SOC 25K LUTS 484FBGA datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CAP FILM 6.8UF 5% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 79POS PIN datasheet.pdf