Vishay/Dale CMF553M1600GKR6
CMF553M1600GKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M1600GKR6
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M1600GKR6.pdf
Availability of CMF553M1600GKR6
QUANTITY
CMF553M1600GKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M1600GKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M1600GKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M1600GKR6
Related LinksCMF553M, CMF553M1600GKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M1600GKR6 Details Description
Related parts for CMF553M1600GKR6
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/8W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 540KHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
KIT ENCODER 2CH 1024CPR 6MM datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 53POS WALLMNT PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
POT 10K OHM 1/5W CARBON LINEAR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X6MM XCUT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 10A datasheet.pdf