Vishay/Dale CMF553M1600GNEB
CMF553M1600GNEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M1600GNEB
Brief Description
RES 3.16M OHM 1/2W 2% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M1600GNEB.pdf
Availability of CMF553M1600GNEB
QUANTITY
CMF553M1600GNEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M1600GNEB
Internal Part NumberEIS-CMF553M1600GNEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16M
Tolerance±2%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M1600GNEB
Related LinksCMF553M, CMF553M1600GNEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M1600GNEB Details Description
Related parts for CMF553M1600GNEB
TRIMMER 1K OHM 0.25W TH datasheet.pdf
CONN HDR 2MM MALE 2ROW R/A 2POS datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
IC LPDDR2 SDRAM 8GBIT 134FBGA datasheet.pdf
RES 174 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 5.6 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 46 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 175MA 2.86 OHM datasheet.pdf
08 MODII HDR DRST UNSHRD STKG datasheet.pdf
CAP FILM 680PF 5% 1000VDC RAD datasheet.pdf