Vishay/Dale CMF553M2400FKEB
CMF553M2400FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M2400FKEB
Brief Description
RES 3.24M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M2400FKEB.pdf
Availability of CMF553M2400FKEB
QUANTITY
CMF553M2400FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M2400FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF553M2400FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M2400FKEB
Related LinksCMF553M, CMF553M2400FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M2400FKEB Details Description
Related parts for CMF553M2400FKEB
CONN EDGECARD 20POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 6POS RT ANG W/SCKT datasheet.pdf
CAP CER 0.12UF 100V Z5U 1812 datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 520MA 1.01 OHM datasheet.pdf
SL-SMT 3.50/20/90LF 3.2SN BK datasheet.pdf
INDUCTOR 9.8MH COMMON MODE datasheet.pdf
CAP CER 1UF 16V X6S 0402 datasheet.pdf