Vishay/Dale CMF553M5700FKR6
CMF553M5700FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF553M5700FKR6
Brief Description
RES 3.57M OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553M5700FKR6.pdf
Availability of CMF553M5700FKR6
QUANTITY
CMF553M5700FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553M5700FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF553M5700FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553M5700FKR6
Related LinksCMF553M, CMF553M5700FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553M5700FKR6 Details Description
Related parts for CMF553M5700FKR6
FILTER LINE 1MH 6A VERTICAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN CIC RCPT 28POS 2.54MM datasheet.pdf
MODULE MAGNETIC LAN 2-PORT SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Panel Mount Crimp datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 3A 277VAC 50VDC datasheet.pdf
BCF 3.81/14/180ZE SN BK BX datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 3W RGHT datasheet.pdf