Vishay/Dale CMF553R0100FKEB
CMF553R0100FKEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R0100FKEB
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 3.01 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R0100FKEB.pdf
Availability of CMF553R0100FKEB
QUANTITY
CMF553R0100FKEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R0100FKEB
Internal Part NumberEIS-CMF553R0100FKEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.01
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R0100FKEB
Related LinksCMF553R, CMF553R0100FKEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R0100FKEB Details Description
Related parts for CMF553R0100FKEB
DIODE ARRAY SCHOTTKY 40V D618 datasheet.pdf
CONN MINI SMB PLUG 75 OHM SOLDER datasheet.pdf
IC SRAM 256KBIT 25NS 28SOJ datasheet.pdf
RES SMD 255 OHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
RES 1.2K OHM 1.5W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
PWR SUPPLY OUTPUT 0-320V 0-1.3A datasheet.pdf
CAP FILM 4.3UF 5% 1000VDC AXIAL datasheet.pdf