Vishay/Dale CMF553R2400FKRE
CMF553R2400FKRE picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R2400FKRE
Brief Description
RES 3.24 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R2400FKRE.pdf
Availability of CMF553R2400FKRE
QUANTITY
CMF553R2400FKRE Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R2400FKRE
Internal Part NumberEIS-CMF553R2400FKRE
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.24
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R2400FKRE
Related LinksCMF553R, CMF553R2400FKRE Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R2400FKRE Details Description
Related parts for CMF553R2400FKRE
RES 6.8M OHM 1/6W 5% AXIAL datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
INDUCT ARRAY 2 COIL 33UH SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .100 EYELET datasheet.pdf
VARISTOR 47V 2KA DISC 14MM datasheet.pdf
CBL 24POS 0.5MM JMPR TYPE D 9" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
METRAL HDR 5RX1M datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 1.45A 98 MOHM datasheet.pdf