Vishay/Dale CMF553R5700FKEA
CMF553R5700FKEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF553R5700FKEA
Brief Description
RES 3.57 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF553R5700FKEA.pdf
Availability of CMF553R5700FKEA
QUANTITY
CMF553R5700FKEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF553R5700FKEA
Internal Part NumberEIS-CMF553R5700FKEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.57
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF553R5700FKEA
Related LinksCMF553R, CMF553R5700FKEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF553R5700FKEA Details Description
Related parts for CMF553R5700FKEA
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PIN AMPOWER 1/0AWG datasheet.pdf
CONN RCPT 17POS MALE PANEL #26 datasheet.pdf
IC PC PWR SPLY SUPERVISOR 14-DIP datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 1.5MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
16P LOCKING PLATE DLI DBL LOCK datasheet.pdf
RES 132 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 205 OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 0.8V 4-USP datasheet.pdf
RES SMD 3.3K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf