Vishay/Dale CMF55402K00BEEB
CMF55402K00BEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00BEEB
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00BEEB.pdf
Availability of CMF55402K00BEEB
QUANTITY
CMF55402K00BEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00BEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00BEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00BEEB
Related LinksCMF5540, CMF55402K00BEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00BEEB Details Description
Related parts for CMF55402K00BEEB
POT 10K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
CONN TERM COVER 26POS .050 datasheet.pdf
IC 8BIT 5US QUAD DAC P/O 24-SOIC datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 1.75KB FLASH 8SOIC datasheet.pdf
TWEEZER FLAT WAFER 38A 4.06" datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK BKWY 3POS datasheet.pdf