Vishay/Dale CMF55402K00DEEB
CMF55402K00DEEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402K00DEEB
Brief Description
RES 402K OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402K00DEEB.pdf
Availability of CMF55402K00DEEB
QUANTITY
CMF55402K00DEEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402K00DEEB
Internal Part NumberEIS-CMF55402K00DEEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)402k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402K00DEEB
Related LinksCMF5540, CMF55402K00DEEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402K00DEEB Details Description
Related parts for CMF55402K00DEEB
DIODE ARRAY GP 75V 200MA SOT563 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 3KV X7R 1808 datasheet.pdf
XFRMR MAGNETIC 1PORT 1:1 10/100 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.7V SOT23-3 datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M3 NYLON 59MM datasheet.pdf
LED T3 1/4 BAY WH DIFF 130VAC/DC datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V HCSL 50PPM 5X7MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 44POS THRUHL datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 70POS datasheet.pdf