Vishay/Dale CMF55402R00BEEK
CMF55402R00BEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402R00BEEK
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402R00BEEK.pdf
Availability of CMF55402R00BEEK
QUANTITY
CMF55402R00BEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402R00BEEK
Internal Part NumberEIS-CMF55402R00BEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402R00BEEK
Related LinksCMF5540, CMF55402R00BEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402R00BEEK Details Description
Related parts for CMF55402R00BEEK
IDC CABLE - ASR50H/AE50M/ASR50H datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN HOOD TOP ENTRY SZ10B M32 datasheet.pdf
RES 270 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1.93KOHM 0.1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
Connector Socket 80 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 20A 80V TO-262AA datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf