Vishay/Dale CMF55402R00DHEK
CMF55402R00DHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402R00DHEK
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W .5% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402R00DHEK.pdf
Availability of CMF55402R00DHEK
QUANTITY
CMF55402R00DHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402R00DHEK
Internal Part NumberEIS-CMF55402R00DHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402R00DHEK
Related LinksCMF5540, CMF55402R00DHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402R00DHEK Details Description
Related parts for CMF55402R00DHEK
IGBT 600V 8A 35W TO220F datasheet.pdf
CONN RING TONGUE 12-10AWG M10 datasheet.pdf
IP CORE DDR2 SDRAM CTLR ECP3 datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1MM .254M 33POS datasheet.pdf
RES SMD 2.21K OHM 0.1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN HDR 6POS 2.54MM SMD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
XLAMP CXA3070 LED datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PIN datasheet.pdf
BRD MNT PRESSURE SENSORS datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 160V THRU HOLE datasheet.pdf