Vishay/Dale CMF55402R00FHBF70
CMF55402R00FHBF70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402R00FHBF70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402R00FHBF70.pdf
Availability of CMF55402R00FHBF70
QUANTITY
CMF55402R00FHBF70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402R00FHBF70
Internal Part NumberEIS-CMF55402R00FHBF70
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402R00FHBF70
Related LinksCMF55402, CMF55402R00FHBF70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402R00FHBF70 Details Description
Related parts for CMF55402R00FHBF70
RES SMD 560 OHM 0.5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 48POS VERT PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 1210 datasheet.pdf
SAW RESONATOR 433.92MHZ SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 32POS STRGHT PINS datasheet.pdf
FLACHSTE-GH 2,8 4P datasheet.pdf
IECUBE FOR RL78 FAMILY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 34POS .100" datasheet.pdf