Vishay/Dale CMF55402R00FKBF
CMF55402R00FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF55402R00FKBF
Brief Description
RES 402 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55402R00FKBF.pdf
Availability of CMF55402R00FKBF
QUANTITY
CMF55402R00FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55402R00FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF55402R00FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)402
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55402R00FKBF
Related LinksCMF5540, CMF55402R00FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55402R00FKBF Details Description
Related parts for CMF55402R00FKBF
CONN SMA PLUG STR 50 OHM SOLDER datasheet.pdf
RES SMD 61.9K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
MTA .100 CONTACT GPPHBZ LP datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 4X10 RW SN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 75W datasheet.pdf
RES 1.43K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 75V 170A D2PAK datasheet.pdf