Vishay/Dale CMF55407R00BHR6
CMF55407R00BHR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF55407R00BHR6
Brief Description
RES 407 OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF55407R00BHR6.pdf
Availability of CMF55407R00BHR6
QUANTITY
CMF55407R00BHR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF55407R00BHR6
Internal Part NumberEIS-CMF55407R00BHR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)407
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF55407R00BHR6
Related LinksCMF5540, CMF55407R00BHR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF55407R00BHR6 Details Description
Related parts for CMF55407R00BHR6
CONN PIN 20-24AWG TIN CRIMP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 7A 24V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG INLINE 26POS SKT datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 35V 20% 2910 datasheet.pdf
SWITCH KEY 2POS SPST-NO/NC 10A datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
RES 2.2K OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
BUZZER MAGNETIC 5V 12MM RADIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 9POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP TANT POLY 1000UF 50V CHA MNT datasheet.pdf