Vishay/Dale CMF5540K200BHEA
CMF5540K200BHEA picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200BHEA
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W .1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200BHEA.pdf
Availability of CMF5540K200BHEA
QUANTITY
CMF5540K200BHEA Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200BHEA
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200BHEA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200BHEA
Related LinksCMF5540, CMF5540K200BHEA Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200BHEA Details Description
Related parts for CMF5540K200BHEA
FUSE BRD MNT 1A 125VAC/VDC AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 12POS 1MM R/A datasheet.pdf
GDT 75V 20% 5KA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
36CKT IPASS TO SATA IPASS .267M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 100W datasheet.pdf
RES 88.7K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 24000UF 40V SCREW datasheet.pdf
ENCODER MECH PC 7POS SINGLE datasheet.pdf