Vishay/Dale CMF5540K200FHEB
CMF5540K200FHEB picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHEB
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHEB.pdf
Availability of CMF5540K200FHEB
QUANTITY
CMF5540K200FHEB Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHEB
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHEB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHEB
Related LinksCMF5540, CMF5540K200FHEB Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHEB Details Description
Related parts for CMF5540K200FHEB
BATTERY PK S-HD 15.0V D SZ ZINC datasheet.pdf
RES SMD 10.7OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 2.2K OHM 2012 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 4A 125V datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 12A 24V datasheet.pdf
MODULAR CONTACT SMD MALE datasheet.pdf
CONN POWER HEADER BP 8POS GOLD datasheet.pdf
OSC SO 425.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle HDMI 19 Position Surface Mount, Right Angle, Horizontal datasheet.pdf
CONN PANEL DRAIN SET SCREW 1POS datasheet.pdf