Vishay/Dale CMF5540K200FHEB70
CMF5540K200FHEB70 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHEB70
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHEB70.pdf
Availability of CMF5540K200FHEB70
QUANTITY
CMF5540K200FHEB70 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHEB70
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHEB70
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHEB70
Related LinksCMF5540K, CMF5540K200FHEB70 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHEB70 Details Description
Related parts for CMF5540K200FHEB70
CAP FILM 0.022UF 2% 250VDC RAD datasheet.pdf
SIDAC MICROCAP BI 6V 150A DO-214 datasheet.pdf
RES SMD 19.1KOHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES 220 OHM 5W 5% RADIAL datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CONN DUST CAP SZ 20 datasheet.pdf
TV 39C 39#16 SKT PLUG datasheet.pdf
CONN PLUG 0.8MM 14POS datasheet.pdf