Vishay/Dale CMF5540K200FHEK
CMF5540K200FHEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FHEK
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FHEK.pdf
Availability of CMF5540K200FHEK
QUANTITY
CMF5540K200FHEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FHEK
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FHEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FHEK
Related LinksCMF5540, CMF5540K200FHEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FHEK Details Description
Related parts for CMF5540K200FHEK
FILTER LINE 2 STAGE TERM 5A datasheet.pdf
IC OPAMP GP 34MHZ 8CDIP datasheet.pdf
IC COMP 1.6V QUAD P-P 14TSSOP datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 26POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 250W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS SKT datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
FIXED IND 8.2UH 210MA 2.7 OHM TH datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2.5 NYLON 35MM datasheet.pdf