Vishay/Dale CMF5540K200FKBF
CMF5540K200FKBF picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FKBF
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FKBF.pdf
Availability of CMF5540K200FKBF
QUANTITY
CMF5540K200FKBF Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FKBF
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FKBF
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FKBF
Related LinksCMF5540, CMF5540K200FKBF Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FKBF Details Description
Related parts for CMF5540K200FKBF
IC COUNTER/DIVIDER OCT 16SO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
POWER ELEMENT SHANK M5 16PIN datasheet.pdf
MX QSFP MTP-LC BOUT CABLE ASSY datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 30.70MM PANEL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
RES 7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf