Vishay/Dale CMF5540K200FKR6
CMF5540K200FKR6 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540K200FKR6
Brief Description
RES 40.2K OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540K200FKR6.pdf
Availability of CMF5540K200FKR6
QUANTITY
CMF5540K200FKR6 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540K200FKR6
Internal Part NumberEIS-CMF5540K200FKR6
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
SeriesCMF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)40.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540K200FKR6
Related LinksCMF5540, CMF5540K200FKR6 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540K200FKR6 Details Description
Related parts for CMF5540K200FKR6
CONN HEADER EH SIDE 9POS 2.5MM datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
IC REG CTLR MLT CONFG PWM 16SO datasheet.pdf
KIT EVAL FOR DS1863 datasheet.pdf
MCU ARM 64KB FLASH 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
B/B SOLDER TERM 2.5MM 3 POS datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf