Vishay/Dale CMF5540R000FKBF39
CMF5540R000FKBF39 picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540R000FKBF39
Brief Description
RES 40 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540R000FKBF39.pdf
Availability of CMF5540R000FKBF39
QUANTITY
CMF5540R000FKBF39 Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540R000FKBF39
Internal Part NumberEIS-CMF5540R000FKBF39
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540R000FKBF39
Related LinksCMF5540R, CMF5540R000FKBF39 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540R000FKBF39 Details Description
Related parts for CMF5540R000FKBF39
ENCODER MECHANICAL 16POS GREY datasheet.pdf
IC ADC 12BIT PARALLEL 24-TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 50MHZ 8CDIP datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 32K 64LQFP datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 35V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
ANTENNA DUAL BAND 3DBI datasheet.pdf
CONN HDR 14POS 2.54MM datasheet.pdf
CONN MULTI-TAP DBL SIDE CLR datasheet.pdf
MOTORIZED VRBLE TRANSF 140V 10A datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0402 datasheet.pdf