Vishay/Dale CMF5540R200FEEK
CMF5540R200FEEK picture photo
Mfg. Part Number
CMF5540R200FEEK
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 40.2 OHM 1/2W 1% AXIAL
Datasheet Download
CMF5540R200FEEK.pdf
Availability of CMF5540R200FEEK
QUANTITY
CMF5540R200FEEK Order Process
Ship out your order
Specifications of CMF5540R200FEEK
Internal Part NumberEIS-CMF5540R200FEEK
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package100
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesCMF
PackagingBulk
Resistance (Ohms)40.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.5W, 1/2W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 175°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)CMF5540R200FEEK
Related LinksCMF5540, CMF5540R200FEEK Datasheet, Vishay/Dale Distributor
CMF5540R200FEEK Details Description
Related parts for CMF5540R200FEEK
IC OPAMP CFA 400MHZ TSOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 110 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP THIN FILM 0.7PF 25V 0201 datasheet.pdf
RES 619K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 125V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 3POS TIN datasheet.pdf
CAP CER 18PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT datasheet.pdf
CTV 13C 13#22D PIN PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf